Banksy

Banksy (8)

Banksy…Dünyanın anonim olan en ünlü graffiti sanatçısı. Gerilla stili graffiti çalışmaları imzası oldu. Londra Bristol 1974 doğumlu olduğu tahmin edilmektedir. 1992 senesinden beri başta İngiltere olmak üzere dünyanın birçok şehrinde graffiti çalışmaları yapmıştır. Hala kim olduğu bilinmemekte, ısrarla kimliğini gizli tutmaktadır.

Sokak sanatında kapitalizm, yoksulluk, hükümet, savaş gibi sosyal konulara parmak basmıştır. Bu ciddi konuları mizah ve hicivle en güzel şekilde birleştiren eserleri ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Günümüzde eserleri yüksek rakamlara rahatlıkla alıcı bulan önemli sanatçılar arasına girmiştir. En pahalı 25 eseri 200.000 USD ile 2.000.000 USD arasında değişmiştir.

Banksy (18)

19 Ekim 2006 tarihinde Londra Sotheby’s müzayede evinde 50.400 Pound’a satılan bir dizi Kate Moss resimlerinden bir tanesi…

Banksy (9)

21 Şubat 2007 tarihinde 107.000 Pound’a satılan “Bombing Middle England” tablosu

Banksy (17)

Bonham müzayede evinde 78.000 Pound’a satılan “Greenpeace Save or Delete” kampanya posteri

Banksy (33)

2006 senesinde Amerika’nın Los Angeles şehrinde ilk sergisini açmıştır. Barely Legal ismini verdiği sergiye getirdiği boyalı fil basında çok ses getirmiş, hayvanseverleri ayağa kaldırmıştır. Yaptığı açıklamada çocukların yüzünü boyamak için kullanılan organik boya kullandığını belirtmiştir.

Sergi ile ilgili genel bilgi verirken “1,7 milyar insanın temiz su bulamıyor, 20 milyar insan yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Hergün sanat açılışlarına katılan yüzlerce insan kendilerine dünyanın ne kadar berbat bir yer olduğunu söyleyen ama bu konuda hiçbir şey yapmayan moronların söylemleri yüzünden fiziksel olarak hasta ediliyor. Başka şarap isteyen?” diyor…

Banksy (34)

“Bird with granade” çalışması 145.250 Pound’a satılıyor.

Banksy (35)

“Gas Mask Boy” çalışması 178.000 USD’a satılıyor…

Banksy (21)

Canonbury, London sokağındaki en esprili çalışmalarından birisi…

Banksy (7) Batı Şeria duvarı 01

Banksy (12)

Batı Şeria duvarı 02

Banksy (14) Batı Şeria duvarı 03

İsrail ile Filistin arasındaki batı şeria duvarında birçok çalışması bulunmaktadır.

Banksy (1)

Bristol, Londra. Bristol belediyesi bu meşhur eserini silip silmeme konusunda halkı oylamaya çağırdı…

banksy (23)

2006 senesinde ilk albümünü çıkaran ve o dönem özellikle hergün basında yer alan Paris Hilton‘un bu çalışmasını duyan Banksy albümü bir müzik mağazasından satın alır, CD kapağında ve içerik resimler üstünde oynar, yeni bir albüm yaratır,üst resimdeki hali ortaya çıkar. 500 tane kopya hazırlayarak bunları 40 farklı mağazaya yerleştirir, insanların fark etmemesi için ise albümün orijinali üstündeki bandrolleri kendi yerleştirdiği albümlere yapıştırır ve dönemin en konuşulan skandallarından birisinin başrol oyuncusu olur. Günümüzde bu albümler çok değer kazanmıştır…

Banksy (25)

Consumer Jesus (Tüketici İsa) isimli meşhur eseri…

banksy-rats (1)

New York Howard street üzerindeki son çalışmalarından…Fare, Banksy’nin en çok kullandığı figürlerinden.

banksy-rats (2)

Banksy (26)

Banksy (27)

Crude Oil

Banksy (6)

Banksy (5)

Banksy (4)

Banksy (3)

Banksy (10)

Banksy (13)

Banksy (28)

Banksy, hiç kimsenin ortalıkta olmadığı zamanlarda eserlerini çaktırmadan müzelere getirip duvarlara asmakta idi. Dünyanın en prestijli ve iyi korunan müzelerinden olan The Brooklyn Museum, The Metropolitan Museum of Art, The Museum of Modern Art ve the Museum of Natural History müzelerine eserlerini rahatlıkla bırakabilmiştir.

British Museum gizlice içeri sızdırıp duvarına astığı üstteki eserini kendi koleksiyonlarına katma kararı almıştır.

Banksy (01)

“Vandalized phone box” 2005 senesinde yapmıştır. değeri 200-300bin dolar arası tahmin edilmiş, 2008 senesinde Sotheby’s müzayede evinde 605.000 dolara satılmıştır.

banksy (02)

“Queen Victoria” eseri 2008 senesinde Sotheby’s müzayede evinde 478.000 dolara satılmıştır.

Banksy (29)

Vietnam savaşını en iyi anlatan, Huynh Cong “Nick” Ut tarafından 1972 senesinde çekilen, “çok sıcak, çok sıcak” diyerek napalm bombalarından kaçan, o gün 9 yaşında olan küçük kız  Kim Phuc ‘un bu fotoğrafı hala hafızalarımızdan silinmedi…Banksy bu resme çok can alıcı bir atıfta bulundu…

Banksy (30)

Banksy (31)

Banksy (32)

Bomb Hugger

Banksy 2010 senesinde sokak sanatı üzerine hazırlanan ilk belgesel film olan”Exit Through the gift shop“u gerçekleştirmiştir. Sundance film festivalinde ilk gösterimi yapılmış ve 2011 senesinde en iyi belgesel film dalında aday olmuştur.

Yakın dostu Robert Clarke “seven years with Banksy” kitabı ile sanatçı hayatı ve çalışmaları hakkında bilinmeyenleri izin verildiği ölçüde kaleme almıştır.

Istanbul sokaklarında da konuşulan bir eser bırakması dileği ile…

Bu yazı Sanat-Tiyatro / Art-Theatre içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Banksy

  1. baju bayi Murah dedi ki:

    Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content!. Thanks For Your article about Banksy | Kika& .

    Beğen

  2. Logan Warick dedi ki:

    I consider something truly special in this website.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.