Muhit

muhit (14)

Tophane’nin Umut Kurt, Faruk Arslan ve Mustafa Akkuş ortaklığında Ekim ayında açılan cafelerinden birisi Muhit.

Burası eskiden Karaköy’ün resmi çay ocağı imiş. Günlerden bir gün Umut Kurt buraya çay içmeye gelmiş, ocağın önünde heryeri kaplayan asma yapraklarına bayılmış ve 3 gün sonra 2 ortağı ile birlikte burasını satın almış. İsim verirken sosyal bir isim, çoğul bir isim olsun demişler. Muhit; çok kullanılan bir kelime, hem eskiyi çağrıştırması hem çok güncel olması kaynaklı bu isimde karar vermişler.

muhit (9)

muhit (7)

Burasının dekorasyonunu kendileri yapmışlar. Yaparken de keyif alalım demişler, kendi masa ve sandalyelerini tasarlamışlar. Eskiden çayı ile meşhur bir çay ocağı olduğu için burayı satın alırken orijinal çay makinesini de almışlar ve çayın yapım kalitesi bozulmasın diye aynı çaycı Kadir usta ile anlaşmışlar.

muhit (5)

Burası 3 katlı, kışın yaklaşık 40 kişi yazın da sokaklara taşılınca 80 kişi ağırlayabiliyorlar. 2 tür müşterileri bulunuyor, öğlenleri çevre firma çalışanları, akşamüzerleri ise çevreyi gezmeye gelenler, turistler, marjinal tipler olarak ifade ediyorlar. Kitap okumaya gelen de çok oluyormuş. Yazın asma yapraklarının coşması ile birlikte kuşların toplanma yeri oluyor, kilolarca üzüm toplanıyor hem de sıcak günlerde asma altında doğal bir serin ortam yakalıyorlarmış.

muhit (12)

Üst katta yerleştirilmiş büyük masa sayesinde burası özel günlerde kapatılabiliyor. Bo odadaki duvar orijinal. Yeni ve farklı boya renk çalışması yapmak üzere iken sıvacının duvarları soyması ile farklı renk katmanları ortaya çıkmış, bunu da olduğu gibi muhafaza etmeye karar vermişler ve eskitilmiş havayı kendiliğinden yakalamışlar.

muhitt

 

Kemankeş caddesi, Kılıçalipaşa mescidi sokak, No: 9/A, Karaköy

T: 212 2436525

 

 

 

Bu yazı Tasarım-Dekorasyon-Mimarlık-Design-Decoration-Architecture içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.