İstanBuldan

Istanbul’daki dekorasyon mağazaları içinde en sevdiklerimden birisi olan “İSTANBULDAN” ev tekstili ve akseuar alanındaki çeşitleri ile güzel bir ürün yelpazesine sahip.
Yatak örtüleri, yastık, throw, keçe çanta, gözlük kılıfı, mini cüzdanlar, bornozlar ve son yılların yükselen trendi peştemal çeşitleri birbirinden güzel…

Istanbuldan mağazası aslında bir mağaza gibi değil, firma sahibi Meltem hanım müşterileri ile hemen dostluk kuran, çaysız kahvesiz dışarı bırakmayan son derece misafirperver birisi. Dolayısı ile kısa süre sonra ayağınız oraya alışıyor, tatlı bir sohbete uğrayayım deyiveriyorsunuz.

Mağazanın kuruluş hikayesini konuşuyoruz. 2004 senesinin Ekim ayında kuruluyorlar. Mağaza henüz konsept aşamasında iken eşi “istanbuldan” ismini koyuyor.
Meltem hanım önceleri reklam sektöründe çalışmış, kendilerine ait bir prodüksiyon şirketi varmış, daha sonra eşi ile birlikte köy hayatına yönelmişler. Deprem sonrası ekonomide de yaşanan değişimlerle köy-doğa hayatı farklı gelmiş, fakat köy hayatının güzellikleri yanında zorlukları da varmış.O dönemde böyle bir fikir doğmuş.
Mağazanın yerinin seçimi kızının okuluna ve kendi evlerine yakın olsun fikri ile yapılmış.

Meltem hanım burasını önce bir pazar yeri gibi düşünmüş, ilk mallarını üretim yapan arkadaşlarından temin etmiş. Satılan ürünler doğal malzemelerden el emeği, insan üretimi.
Kendi idealleri ile örtüşüyor, mağazam benim köyüm oldu diyor.
Kıyafetlerimi ailem ve dostlarım ile paylaşır ama geri isterdim. Mağazamda sevdiğim herşeyi müşterilerimle paylaşıyorum diyor.
Uzun bir süre müşterilerinin beğenisini gözlemliyor.
Ortak kültür ve her yerde bulunan aynı ürünler ile aidiyet duygusu, değerlilik duygusu sona erdi diyor, pazarla karşılaştırmadan serbest piyasa rekabetini yaşamış ve bir dönem Çin’in 1 TL dükkanları ile mücadele vermiş. Güzelin ne olduğunu biliyorsun ama ulaşacak sermayen yoksa işte bu seni eğitiyor diyor.
Globalleşme ile birlikte firmaların üretimi Çin ve Afrika ülkelerine kayıyor.
Kapalıçarşı’nın fiyat ve ürün olarak turiste yönelik olduğunu düşünüyor.
Chakra, Haremlique, Zara Home gibi kendi ürün yelpazesinde bulunan ürünleri satan büyük mağazaların rekabeti ile kendileri gibi çok daha küçük çaplı mağazaların rekabetinin kıyaslanamaz ölçüde olduğu, çünkü onların elinde hem sermaye hem de üretim hem de büyük miktarlarda sipariş olduğunu belirtiyor.

Zamanla birçok şeyin değiştiğini söylüyor, yatak ürtülerinin ölçülerinin eskiden yün yataklara göre yapılırken bugün şehirdeki standart yataklara göre yapılması bir örnek.
Ürünleri neye göre seçiyor? Güzelsanatlar mezunu olan Meltem hanım o dönemlerde sevdikleri, istedikleri herşeyi yaratmak zorunda olduklarını, böylelikle yaratıcı yönlerini keşfettiğini söylüyor. Zamanla ev dekorasyonundan çok keyif alır oluyor ve kendisi de tasarımlar yapıyor ve ürünleri farklı yerlerden seçerek buluşturuyor. Müşteri birçok farklı ürünü böylece birarada bulabiliyor.

Müşteri profili çok farklı, çok işlek bir cadde üzerinde bulunmalarından dolayı her türlü müşteriyi ağırlıyorlar. Müşterisine bakış açısı genelden farklı, müşterimi para kazanacağım bir araç olarak göremiyorum. Esnaflıktan gelmediğim ve yetiştiriliş tarzımızda para konuşmak ayıp olduğu için para ile olan ilişkide çok zorluklar yaşadım, başlarda müşteri mal satın alıp para öderken utandığım çok zamanlar oldu diyor. Müşterinin bütçesini müşteriden önce ben düşünüyorum, bazen hediye almaya gelenler için bu hediye için pahalı gelebilir, bir de şu ürüne bakın diyorum. Halbuki ben pahalı veya ucuz malımı satmakla yükümlüyüm. Daha sonra bu ticarete alışıyor.

Ne yaparsak yapalım, sevgiyle yapalım. Çünkü o sevgi olduğu zaman herşeyin yüzü değişiyor. Sabah güne keyifle başlıyorsun, keyifle işine gidiyorsun, keyifle para kazanıyorsun. İyi yaşamak için illaki büyük para hırslarının olması gerekmediğini, eldekilerimle de bunu sağlayabileceğimi düşünüyorum diyor…

İstanbuldan
Can Meltem Öktem
Şair Nedim caddesi No:64 Beşiktaş
T: 212 259 4749

(KAPANDI!)

Bu yazı Tasarım&Dekorasyon-Design&Decoration içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s