Sophie Calle


İstanbul’un en güzel müzelerinden birisi olan Sakıp Sabancı Müzesinde 17 Eylül tarihinde özel bir sergi açıldı. Fotoğraf sanatçıcı Sophie Calle’in “for the last and first time” isimli sergisi 31 Aralık tarihine kadar gezilebilir.
Doğuştan kör veya sonradan kör olmuş 13 farklı bireyin akıllarında kalan son görüntüleri onların dilinden yazıya aktarmış ve fotoğraflamış…
Hikayeler farklı, gerçek ve etkileyici. İnsan sergiyi gezip yaşanmışlıkları okurken benim de başıma gelebilir, gelseydi en son neyi görmek isterdim diye düşünmeden edemiyor. Konsept gerçekten etkileyici.

1953 doğumlu Fransız yazar ve fotoğrafçı Sophie Calle, insan yaşamındaki özeli bir dedektif gibi incelemesi ve sanatına aktarması ile tanınmaktadır. Çalışmaları ağırlıklı olarak insan zaafları, kişilikler ve özel yaşamlar üzerine kuruludur.

Serginin 2. bölümünde ise İstanbul’da yaşayan ve denizi daha önce hiç görmemiş bireylerin denizle ilk karşılaşmalarının videoları görülüyor.
Çağımızın çok önemli sanatçılarından birisi olan Sophie Calle’in sergisini kaçırmamak lazım…

Bu yazı Kültür- Sanat / Culture-Art, Sergi-Exhibitions içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.