Provokatif fotoğrafçı “David LaChapelle”

Geçtiğimiz hafta Akaretler’de, New York menşeili Paul Kasmin Galerisi, çağımızın en ünlü, cesur, provokatif ve sıradışı fotoğrafçısı “David LaChapelle” sergisi ile kapılarını açtı. Sergi Bilgili Holding sponsorluğunda 29 Ocak 2011 tarihine kadar devam edecek.

Kendisini tanıyan, takip eden herkes için İstanbul’a gelmesi eminim çok heyecan verici bir olay idi…Büyük hayranı olarak ben de büyük bir keyifle sergisini gezdim.

Paul Kasmin galerisi ölçek olarak beklediğimin tersine hakikaten çok başarılı ve oldukça büyük bir galeri idi. En fazla 10-15 tane fotoğraf görmeyi beklerken onlarca fotoğrafı hem de basından ve kitaplarından bildiklerimizin çoğunu görebilmek gerçekten güzel bir sürpriz oldu.

1963 Connecticut doğumlu LaChapelle’in özelliğinden birisi ünlüleri sıradışı konumlarda fotoğraflamak, olaylara başka pencerelerden bakarak sürreal yorumlamak, sex ve espri anlayışını bir arada kullanmak diyebiliriz. Çalışmaları sürrealist, grotesk, şok edici ve ironik olarak yorumlanıyor. Fotoğraflarındaki renkler, detaylar görülmeye değer…Moda, reklam ve güzel sanatlar gibi sektörlerde çalışmaları bulunan LaChapelle, Studio 54 yıllarında Andy Warhol ile tanışıyor ve Warhol’un beğenisi ve desteği ile kendisine ait olan  Interview dergisinde profesyonel fotoğrafçı olarak ilk işini alıyor. Fotoğrafçılık yanında video klip (Elton John, Moby, Christina Aguilera, Norah Jones, Gwen Stefani, Joss Stone,Robbie Williams) ve reklam ( Tommy Hilfiger, Lavazza, Nokia, L’Oréal, Diesel ve Burger King) çalışmaları da yapıyor.

 Günümüze kadar Whitney Houston, Marilyn Manson, Naomi Campbell, Gisele Bündchen, David Bowie, David Beckham, Björk, Shakira, Drew Barrymore, Shirley Manson, Courtney Love, Lil’ Kim, Lance Armstrong, Angelina Jolie, Pamela Anderson, Britney Spears, Cameron Diaz, Uma Thurman, Brooke Shields, Leonardo DiCaprio, Amanda Lepore, Cher, Christina Aguilera, Mariah Carey, Hugh Hefner, Madonna, P!nk, Olga Rodionova, Rihanna, Kylie Minogue, Paris Hilton ve son dönemlerde Lady Gaga çalışmaları oluyor.

İşte sergiden bazı güzel çalışmalar:

Alexander McQueen & Isabella Blow / Burning Down the house 1996

Pamela Anderson / Over Easy 2001

Madonna: Mythical Swans 1998

Tarkan: Graceland 2009

Can you help us? 2005

Milk Maidens, 1996

Lady Gaga: Electric Chair, 2009

Paris Hilton: Hi bitch, bye bitch, 2004

Sarah Jessica Parker: Sex and the Subway, 1999

Courtney Love: Pieta, 2006

Amanda Lepore: Addicted to diamonds, 1999

Scarface Series: In this country you got to make the monet first, 2002

Last Supper New York, 2003

Paris Hilton

Museum, 2007

Galeriden genel görünüş

Galeriden genel görünüş

Süleyman Seba caddesi, No:10

Akaretler

T: 212 227 0439

www.paulkasmingallery.com

David LaChapelle çalışmalarının devamını görebilmek için:

http://www.lachapellestudio.com/

Bu yazı Kültür- Sanat / Culture-Art, Sergi-Exhibitions içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.