Değişiyorum farkında mısın?

25 Kasım- 25 Aralık 2010 tarihleri arasında Karaköy Sanat Limanı Antrepo 5’te gerçekten Bodyworlds kadar görülmeye değer nefis bir sergi var: “değişiyorum farında mısın?”. Okul öncesi-Lise arası 3-18 yaş arası öğrenim gören çocuklarımızın birbirinden renkli,  güzel,  yaratıcı , gerçekten insanı şaşırtan ve “al çocuktan haberi” dedirten 2.500 kadar parçadan oluşan sergisi çocuklu olun veya olmayın herkesin ziyaret etmesi gereken oldukça eğlenceli bir çalışma. 3.000 kadar okuldan katılım olmuş. Koskoca alanda her yerde bir eser görüyorsunuz. Hepsini de tek tek incelemeye kalksanız sanırım rahatlıkla bir 2 saatinizi geçirebilirsiniz. Zatebn o vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Bol bol gülecek ve düşüneceksiniz. Çocukların farkındalıkları ve gerçeklerimizi yorumlama biçimleri o kadar güzel ki…Vay canına bu yaşlarda neler yapabiliyor, neler düşünüyorlar diyorsunuz.

Yetkililerden aldığım bilgiye göre şu anda Türkiye’de çocuklara yönelik gerçekleştirilen ilk “bienal”. Umuyorum ki artık bundan sonra düzenli olarak tekrarlanır ve İstanbul Bienalinin parçası olarak devam eder.  2 yılda 1 yapılacağı verilen bilgiler arasında.

www.cocukgenclikbienal.org adresinde yetkililerin konuşmalarını da dinlemek mümkün.

Antrepo 5 dışında ayrıca Haydarpaşa Garı ve Tuzla İdris Güllüce kültür merkezinde de çocukların çalışmalarının sergilendiği mekanlar mevcut. Girişler ücretsiz.

İşte çocuklarımızın dünyasından şeker mi şeker eserlerden bazıları…Çalışmalar genelde günlük kullandığımız malzemelerden seçilmiş, kimisi dönüştürülebilen malzemeler.

Sadece çocukları anlamak değil… iş hayatındaki kişiler olarak ta kendimize çıkarabileceğimiz güzel derslerle karşılaşmak mümkün. Yoğun şehirleşmeye karşı aslında çocukların büyük bir tepkisinin olduğunu, vaad edilen yapay dünyalardan hoşnut olmadıklarını ve çevremize nasıl zarar verdiğimizi çok iyi farkında olduklarını görüyorsunuz. Aslen işadamlarının, mimar ve mühendislerin önemle gezmesi gereken bir sergi olduğunu düşündürdü bana. Bunun yanında çocuklarla ilgili ürün satışı yapan firmalar için de çok faydalı bir araştırma ortamı diyebilirim. Arkamızdan gelen jenerasyonun ihtiyaç ve isteklerini görebilmemiz için bu sergiyi herkese tavsiye ederim.

Bu bilgisayar odasında asılı olan kağıtlar üstünde çocukların internet hakkındaki düşünceleri sergilenmiş. Oldukça komik ve güzel yorumlar.

Bu yazı Sergi-Exhibitions içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Değişiyorum farkında mısın?

  1. hilal dedi ki:

    ewet burada bbenim 2 resmim var vee ikkiside yoğun ilgi görüyor

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.