Pera Müzesi

Tarlabaşı’nda yer alan Pera müzesi; cafesi, sergileri, sinema günleri ve meşhur “Kaplumbağa Terbiyecisi” eserini ihtiva eden kalıcı eserleri ile İstanbul’un en aktif ve sanatseverlerle bütünleşmeyi başarmış müzelerinden bir tanesidir.

Şu anda “Çarlık Rusyası’ndan Sahneler: Rus Devlet Müzesi Koleksiyonu’ndan 19. Yüzyıl Rus Klasikleri” sergisine ev sahipliği yapmaktadır. Sergiyi gezmek isteyen veya gezemeyenler için birkaç eseri burada paylaşmak istiyorum. Verilen bilgiler sergide yer alan bilgi panolarından aynen alınmıştır.

Sanatçı: Akim Karneyev – Eşitsiz evlilik 1866

Sanatçı: Firs Zhuravlev – Sunağın önünde 1874

19.yüzyıl Rus edebiyatı ve güzel sanatlarında yaygın bir tema da genç kızların küçük yaşlarda görücü usulü evlendirilmesi, düğün ve genellikle de kocanın erken ölümü idi. Genç kızlar kendilerinden yaşça çok büyük, zengin ve çoğunlukla da soylu zengin bir erkekle evlendirilirdi. Firs Zhuravlev Sunağın önünde eserinde bu geleneği ve toplumun ahlak anlayışını açıkça eleştirir. Resimde müstakbel kocasının yanında duran gözyaşlarına boğulmuş genç bir kadın gösterilmiştir.

Sanatçı: Nikolai Kasatkin – Öksüzler 1891

Sanatçı: Nikolai Bogdanov Belsky – Okulun kapısında 1897

Sanatçı: Carl Lemokh – yaz (tebriklerle) 1890

Sanatçı: Alexei Korzukhin – Ekmek kabuğu 1890

Sanatçı: Carl Lemokh – Yeni arkadaş 1885

Sanatçı: Grigory Sedov – Çar korkunç Ivan , Vasilisa Melentyeva’yı seyrediyor 1875

Sanatçı: Vasily Maximov – Kör usta 1884

Sanatçı: Ivan Shiskin – Huş ağacı ormanında dere 1883

Ivan Shiskin, doğa ile yılmadan uğraşan, sayısız doğa çalışması yapan ilk Rus ressamıdır. Sanatçının yaşamı olumlayan eseri, insanların bolluk içindeki doğayı “mutluluk ve hoşnutluk” kaynağı olarak görme anlayışını yansıtır. Sanatçı, vatanının güzelliğini müjdelediği olağanüstü eseriyle güçlü bir Rus ulusal bilincinin yaratılmasına da katkıda bulunmuştur.

Pera müzesi geliştirdiği “Pera Müzesi dostluk programı” çalışması sayesinde ziyaretçilerine güzel imkanlar , sergilerin ücretsiz gezilebilmesini sağlamaktadır.

Geniş bilgi için:

www.peramuzesi.org.tr

Bu yazı Sanat-Tiyatro / Art-Theatre, Sergi-Exhibitions içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.