Çiçek Durağı

İstanbul Büyükşehir belediyesinin başlatmış olduğu yeni bir çiçekçi zinciri projesi dikkatimi çekti bugün. Otobüs duraklarının yanında çiçek satan cam kulübeler kurulmaya başlayınca bu nedir diye Bebek’teki çiçekçiye uğradım.

Belediye sokak çiçekçilerini kaldımak ve yerlerine daha şık ve dikkat çeken çiçekçi kulübeleri koymak gibi bir projeyi gündeme almış. Sokak çiçekçilerine yer ve kulübe tahsis edilerek daha medeni bir ortamda satış yapmaları yönünde çalışma başlatılmış. Kulübede bilgisayar, pos makinesi de mevcut. Elbette ki kulübeler hediye edilmiyor, her türlü vergisi ve masrafı yeni kiracısından tahsis ediliyor. Yağmurlu havalarda satış yapamayan ve kaçışan çiçekçiler için tabii ki iyi bir olanak sağlanmakta. Kulübelerin sağ ve sol taraflarında ise reklam panoları yerleştirilmiş ve bir gelir kapısı daha sağlanmış.

Çiçekler belediyenin yönlendirdiği tek bir firmadan getiriliyor. Kiracıların dediğine göre çiçekleri daha ucuza satın almak mümkün ama tek bir firmadan alım yapılması yönündeki kural kendilerini biraz da rahatsız etmekte. Görüntü hoş, proje güzel, bakalım çeşit ve tazelik ihtiyacı karşılanabilecek mi…Dikkat edilmesi gereken bir husus ise zamanla kulübenin çevresinde birikebilecek (resimde de görüldüğü üzere) kovalar, çöp kutuları ile dağınık bir sergileme biçimi. Kontrollü giderse hoş olabilir fakat sokak çiçekçilerinin de görüntüsünü özler olacağız…

http://www.cicekduragi.com/

Bu yazı Kuruluşlar - Foundations içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s