Istanbul Design Week

Haydi kızlar toplanın tasarım haftasına gidiyoruz Galata köprüsüne, yolumuz da uzun, herşeyi aldınız mı kamera,not defteri, hırka? Koyuluyoruz yola büyük beklentilerle. Haftalar öncesinden duyurular, konuşmacılar, etkinlikler vs derken  bu sene daha da güzel olur herhalde diye giriyoruz içeriye…Nassıl yani??? dağınık bir depoya girer gibi ilk etki. Hemen ana girişte son yıllarda projeleri ve mobilya tasarımları ile ön plana çıkmış Autoban’ın standı….zzzzzzzzzzz, first impression is not so good. Bu kadar adından söz ettiren bir gruptan da o doğrultuda bir “stand tasarımı” görmeyi beklemedim diyemem. Autoban’a yakışmamış, oradalar ama aslen yoklar. İlerliyoruz, Japanese Design Today diye bir sürü tasarımlar sıralanmış, karmaşa hakim, aralardan geziyoruz arkalara ilerliyoruz. Bekliyoruz ki daha özenli “design” konseptine uygun standlar çıksın karşımıza, ama nafile…Bir tek “Artstone” firması kendine göre başarılı bir stand yapmış. Beton görünümlü duvar kaplamalarını seviyorum, hafif malzeme, kolay uygulama, istenen görüntü. (www.artstone.com.tr)

Ileride orta sahada Otto yer alıyor, yemek-içmek onların sorumluluğunda, orada bir hareket, kalabalık görülüyor, sosyalleşme alanı, yanında sahnesi.

Alt kata iniyoruz, ruhsuzluk hakim, birşeyler yapılmaya çalışılmış, istenen katılım sağlanamamış, büyük firmalardan hiçe yakın destek gelmiş. Kimse yeni bir tasarım çıkarmamış mı yoksa fiyatlar mı pahalı gelmiş, belki de geçmiş tasarım haftalarından istenen beklenti karşılanamamış ve bu sene katılmamıza gerek yok denmiş, aynen bu fikirlere kapılıyorsunuz. Bu fuar istenen seviyeye, ilgiye ulaşıncaya kadar belki de gelir sağlama kaygısından ziyade herkese açmak çok daha mantıklı bir çözüm olabilirmiş gibi…Okulların bazıları kendince güzel çalışmalar yapsa da teşhir olayı zayıf. Bu kadar Milano fuarları yapılıyor, her türlü yayın mevcut, herkes tasarımcıyım diye geziyor peki nerde bunlar? Neden gereken özeni ve önemi göremiyoruz? İlk heves alınmış gerisi gelmemiş gibi.

“İşbirliği eksikliği” kokusu geliyor burnumuza. Yine bir takım egolar mı konuya hakim oldu bilinmiyor…Ben orada bulunan yeni tasarımcılara biraz üzülüyorum, belki ilk katılımları, ilk hevesleri ama hakettiklerini bulabilecekler mi acaba? Umuyoruz, ilerliyoruz. Yürürken bir sürü insan yeni birşey yok şeklinde geziniyor, kulak misafiri oluyoruz.

Karsan standında New York için tasarlanan taksiyi görüyoruz, katalogtan tabii. Yaşlılara, engellilere yönelik ayrıntıların da görülebildiği bu güzel taksileri İstanbul sokaklarında acaba hayallerimizde mi görürüz diye merak ediyoruz. Yan tarafta “Geleceğin Istanbul taksisi”ni tasarlamaya çalışan kalabalık bir öğrenci grubu, bravo diyorum, gençleri görelim bakalım neler sunacaklarmış,güzel bir çalışma…Diyorum ki şahane bir taksiye binmek bir yana tüm İstanbul’u avcunun içi gibi bilecek, eğitimli, dil bilen taksicileri kim tasarlayacak acaba? Şurada neredeyse Nişantaşı, Sultanahmet nerede bilmeyen taksiciler varken bu araçlar ziyan olmaz mı? Allah muhafaza şehir turuna çıkarırlar vallahi, bir de rahat ya, klima, müzik derken keseye bereket turlarsınız bol bol. (www.karsan.com.tr)

Ilio bana göre son derece başarılı ve rafine tasarımlara sahip, kataloglarına da bakınca haksız çıkmıyorum bir sürü ödülleri toplamışlar şimdiden. Bravo. (www.ilio.eu)

Turnacıbaşı sokakta ofis ve showroomları bulunuyor, not alındı, A.S.A.P. ziyaret edilecek.

Erdeniz Kurt tasarımı modüler bank katlanabilen-taşınabilen olarak tasarlanmış.

(like) www.erdenizkurt.com

Halit Berker tasarımları…

İnceledim, Sevdim, beğendim, tavsiye ederim…

Enteresan tasarımlardan bir tanesi…BO made ceramic works

www.bomadeceramicworks.com

www.paratoner.com.tr

ITU Endüstri ürünleri bölümü öğrencisi Semiha Kan’ın tüm kızlar tarafından bayıldığımız tasarımı. Bu kadar pratik, bu kadar fonksiyonel bir çözüm olabilir….Tek kelime ile bravo diyoruz. Portatif, 3 farklı boyutta pişirme yüzeyine sahip mini ocak. Cezveden tencereye her boyuta göre pişirme yüzeyini indiriyorsunuz. Derhal seri imalata geçmeli hatta İkea ile anlaşıp yurtdışına açılmalı. www.semihakan.com

Ron Nabarro ve Massimiliano Fuksas’ın böyle bir etkinlikte konuşmacı olarak yer almaları kayda değer bir konu. Yarın da Eva Ziegler’in konuşması olacak.

Seneye daha fazla katılımcının olması dileği ile…….

Bu yazı Sergi-Exhibitions, Tasarım-Dekorasyon-Mimarlık-Design-Decoration-Architecture içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.