Dürüstlük ve samimiyet

Günümüzün ne kadarını kendimize ve/veya çevremize karşı dürüst ve net geçiririz? Kim kendisine dürüst diyebilir gerçekten merak ediyorum.
Dikkat ediyorum da her gün mutlaka ufacık veya kocaman bir sürü yalan söyleriz. Sonra da aman da ne kadar dürüstüz diye kendimizce kabarırız.
Dürüstlük nedir? Gerçeği hiçbir ilave yapmadan, olduğu şekli ile yansıtmaktır.
İş hayatında dürüst davranmak mümkün müdür? Bir astınıza veya üstünüze hatasını,eksiğini olduğu gibi yüzüne söyleyebiliyor musunuz yoksa dolaylı şekillerde mi söylüyor veya çeşitli hareketler ile bezdiriyor musunuz? Sürekli politik davranmak lazım değil mi? Dürüst olmak enayilik değil mi (klişe laflar)?
Özel hayatınızda köşeye sıkıştığınız zaman açık ve net misiniz yoksa yanlışlarınızdan dolayı yalan üstüne yalan sıralayan veya hatayı hemen karşınızdakine yıkan tiplerden misiniz? Ne kadar cesursunuz gerçekle yüzleşmeye???
Arkadaşlarınızla küçük veya büyük bir sıkıntınız olduğunda bunu yüzüne söyleyebiliyor musunuz yoksa konuları kafanızda büyütüp daha da mı çözümsüz hale getiriyor veya hiç yüzleşmeden üstüne mi yatıyorsunuz?
Çevrenizdekilerin başarılarında veya mutsuzluklarında "gerçekten" ve "hissederek" mi yanında oluyorsunuz yoksa içinizden bambaşka şeyler mi düşünüyorsunuz? Bunu kendinize bir sorun.
İster iş, ister özel hayat, ister dostluklar, ister aile yaşamı olsun sevdiklerinizi "korumak veya üzmemek" adına pembe yalanlar söylemek veya bazı şeyleri çözmeden bırakmak, politik davranmak, hiçbir şey olmamış gibi davranmak dürüstlük ve samimiyet olarak algılanmalı mı?
En değer verdiklerinize (çocuklarınıza, ailenize, sevgilinize, dostlarınıza vs vs) gerçekten…ne derece dürüstsünüz ???
Peki siz ufak veya büyük yalanlarınızı söylerken karşınızdakilerin genelde sizden daha akıllı olduklarını, esasen vücut dilinizden herşeyi çıkardıklarını, çoğunlukla sizi aptal bir duruma sokmamak için bunu yüzünüze vurmamayı tercih ettiklerini farkında mısınız? Yoksa çok mu akıllı geçinenlerdensiniz?
Müşterinize ne derece dürüstsünüz?
Peki müşteri olarak ne derece dürüstsünüz?
Dürüst olmamak aslında insanın kendisine karşı dürüst olmaması anlamına gelir.
Dürüstlüğünden ve samimiyetinden şüphelendiğiniz insanlarla iş alanında, özel olarak veya başka türlü yollarla bağlantıda olmak kendinize karşı dürüstlüğünüzü korur mu? Sırf politik davranmak, para kazanmak veya bir yere ulaşmak adına bu gerekli mi? İçinizdeki sesi mi dinlemelisiniz yoksa yukarıdaki sebeplerden dolayı yola devam mı etmelisiniz?
Samimiyet ve dürüstlük anlamında bugün olumsuz bir olay yaşayınca tüm bu soruları teker teker kendime sorma gereği duydum.
İçimdeki ses dedi ki: "üzüm üzüme baka baka kararırmış, yolcu yolunda gerek"
 
 
 
Bu yazı Kişisel Gelişim-Self evolution içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.