Hayallerine ulaşmak

İstediklerimize ulaşmanın aslında hepimizin elinde olduğu sürekli söylenir, kitaplarda yazılır, bir çok yol yöntem öğretilir. Kimimiz bunu birkaç kez deneriz, istediğimiz sürede olmayınca hemen vazgeçer "aman hiç te öyle değil işte" deyip geçeriz.  Kimimiz gerçekten buna sarar ve hedefe ulaşmak adına birçok atölyelere katılır, birçok kişisel gelişim seminerlerine gider, kitaplar okuruz. Bazılarımız gerçekten de istediklerine ulaşır. Neden herkesin yapabileceği birşeyi bazılarımız başarır bazılarımız başaramayız? İşin özü öncelikle yaptıklarına inanmak ve ne istediğini çok iyi bilmekten geçer.

Hayallerinize ulaşmak için çok basit ve %100 etkili bazı noktalar:

1. Çantada taşıyabileceğin boyutta bir not defteri edin.

2. Ne istediğini çok iyi düşün.

3. Ne istediğine karar verdikten sonra bu isteğini en küçük detayına kadar defterine yaz.

İyi bir iş sahibi mi olmak istiyorsun? Bu iş nasıl bir iş olsun, nasıl bir ortamda olsun, iş arkadaşların ve işverenlerin nasıl olsun, gerekirse tipine kadar tarif et, ne kadar maddi kazanç ve yan olanaklar istiyorsun, ne kadar mutlu olmak istiyorsun, nasıl bir kariyer istiyorsun, nasıl bir oda istiyorsun, masanın üstünde neler olacak, nasıl işler yapmayı hedefliyorsun, eeeeen ince ayrıntısına kadar yaz, hatta aklına yeni maddeler geldikçe dönüp güncelle. İstersen bu hedefinle ilgili resimler bulup bunları da defterine yapıştır.

Özel bir kişi ile özel bir ilişki mi yaşamak istiyorsun? Bu kişiyi gerek dış görünüş gerekse içsel özellikleriyle en ince ayrıntısına kadar yaz. Bu kişi ile yaşamak istediğin ilişki tarzını da "çok iyi" tarif ederek yaz. Yalnız…İstiyorum,bekliyorum, gelecek gibi olmamış tarzda değil de sanki istediğine sahip olmuşsun gibi istekte bulun: örneğin: çok mutlu ve huzurlu bir ilişki yaşıyorum, partnerimle çok iyi anlaşıyoruz, birçok ortak noktamız var vs vs. ilişkiyi birisine anlatır gibi yazmak çok daha inandırıcı ve etkili oluyor.

Birşeyleri isteyince şimdiki zamanda, olmuş gibi yazmanın etkisi bambaşka. İstediğinizi olmuş kabul edip iyi tarif edin.

4. Hayallerini yazarken "kendi hayrıma ve ilgili herkesin hayrına istiyorum" demeyi kesinlikle ihmal etme. Çünkü sadece kendin için değil çevrendeki herkes için de "samimi olarak, yürekten" istersen bütün pozitif enerjileri devreye sokarsın. Burada kendini kandırma, içten ve dürüst olman çok önemli. Bunları yazarken hissederek yazarsan birtakım içsel enerjilerin nasıl hareketlendiğini fark edeceksin. Buna iş hayatından şöyle bir örnek verebilirim: Bir şirkette çok istediğiniz ve hak ettiğinizi düşündüğünüz bir pozisyon var, ama o pozisyona başkası da talip. Ufak çapta bir rekabet var. Siz o pozisyona geçtiğinizde rakibinizin de bunu kabullenmesi ve rahat edebilmeniz için rakibinizin adına da en hayırlısını dilemeniz hak ettiğiniz yeri kazanmanızı sağlayacaktır. Şöyle bir istek yazılabilir: Bu pozisyonu hak ettim, kendi hayrıma ve ilgili herkes adına, en olumlu biçimde bu pozisyona ulaştım-ulaşıyorum demeniz çok farklı bir söylemdir ve çok daha etkilidir.

5. Hayalini yazdıktan sonra bu hayalini hergün aklına ne zaman gelirse düşün, güzelleştir, süsle, hayaline ulaştığın zaman nasıl sevineceğini tahmin etmeye çalış. Not defterini çıkart, yazdıklarını defalarca oku, hergün düzenli olarak. İnanarak. Sabırla bekleyerek. Toplantıya gireceksin, 2 dakika kaybol odanda oku, arabadasın, sen kullanmıyorsun, 2 dakika oku, araba kullanıyorsun kendi kendine konuş, hayalini canlandır, konuş. Aklına ne zaman gelirse dileğini dile. Sonra unut, bırak enerjiler harekete geçip gerekli düzenlemelere başlasın.

6. Bunları yazdıktan sonraki dönem artık yeni bir hayat başlıyor, bu hayatta öncelikli hedefin sadece kendine değil başkalarına da odaklanmak ve yardımcı olmak. Sadece "sen" yoksun "onlar" da var ve onlar mutlu olursa sen zaten mutlu olacaksın. Tanıdığın veya tanımadığın insanlara ufak mutluluklar vermeye başla. Nasıl mı? Öncelikle güleryüzlü ol, sinirlendiğin zaman otokontrolünü kullan, insanları kırmadan konuş, konuşmadan düşün. Başkalarının aşırı tepkilerine sakin yaklaş, insanları ufak espriler, tatlı gülücükler, bir onay, bir destek ile yüreklendir. Göreceksin ki şaşıracaklar ve sana göre davranacaklar. Sen farklı ve özenli davranırsan onlar da buna ayak uyduracaklar, emin ol ama öncelikle sabırlı ol. Başkalarının negatif etkilerinden uzak durmak istiyorsan positif yaklaş, yapıcı ol, sen de farklı düşünmeye gayret et. Sen değişirsen onlar da değişir. Zaman zaman ufak sürprizler yap, selam vermediğin kişileri selamla, gülümseyerek konuş, ufak yardımlar yap.

Buna da trafikten bir örnek vermek istiyorum, birgün taksideyim, trafik yoğun, taksici başka bir arabanın yaptığı bir harekete sinirlenip söylenmeye başladı, söylendikçe siniri artıyor, ben de arkada baktım durum vahim, abi dedim boşver ya, değer mi şu sinirlenmene, nerden biliyorsun ki o adamın özel bir durumu yoktu, acelesi vardı, kötü birşey olmuştur belki, boşversene yaaa, aç bakiim sen şu teybi çal bişeyler havamızı bulalım dedim. Adam şaşırdı ana ne dio bu abla diye, sonra sesini azaltarak abla ama olmaz ki böyle hareket yani biz de insanız filan dedi yaaa boşveeer sen keyfine baksana, her dakika sinirlenirsen nereye kadar çekilir bu taksicilik, sen hoşgör ki sıran gelince başkaları da seni hoşgörsün. Yüzün gülsün etkilenme böyle şeyden dedim adam sustu söylenmek istedi ama mantıksızlığını da kavradı, açtı müziği gittik. Burada ben ne yaptım, adamı sakineştirdim, sinir balans ayarı çektim, 2 vaaz verdim o sırada yaradı belki sonra tekrar eder, belki etmez o ayrı ama hem o sakinleşti hem ben gerilmedim.

7. Hedefin ne ise buna azimle bağlanmak ve obsesif olarak üstünde düşünmek yerine "hayatın akışına bırak". Defterini hergün oku ama azmetme. Rahat ol. Bu süreçte sakin ve keyifle okumalarını yaparsan herşey çok daha çabuk ve çok daha rahat oluşmaya başlayacaktır.

8. Her gününü "farkında" yaşa. Nasıl mı? Birşeyi yaparken başka birşeyi düşünme, 2.birşeyi yapma. Karşına çıkan herkese dikkat et, göreceksin ki çoook enteresan ve beklenmedik kişiler karşına çıkmaya başlayacak. Yeni tanıştığın herkese önem ver ve unutmamaya çalış, çünkü onların birgün senin hayatında ufak veya büyük rolleri olacaktır. Bu yüzden fakir veya zengin, başarılı veya başarısız her kim olursa olsun "yargılama". Yargılarsan önce dön kendine sor "ben bu kişiyi neden yargılama ihtiyacı hissettim?" sorunun cevabını yine kendinde bulacaksın, çünkü ya senin "ego"na dokunmuştur, ya da aslında sana çok benziyordur, senin bile kabullenmediğin başka bir yönünü temsil ediyordur. Karşına çıkarken ki görevi de zaten bunu farketmeni sağlamaktır. Ancak tabii sen bunu kabullenmeye hazırsan. Kabul et, en büyük değişimleri başlatırsın.

9. Farkında yaşa, sana gelen telefonlara, gelen kişilere, iş veya özel hayatında meydana gelen olaylara dikkat et. Her olay olurken iyi veya kötü bu olay neden oldu, ben bu olay ile ilgili iyi veya kötü ne düşünmüştüm" diye kendine sor, iyice düşün, başına gelen olayla bağlantının "düşündüğün şeyde" olduğunu da göreceksin. O olay durduk yerde olmamıştır. Mutlaka bir ara birşey düşünmüşsündür. Kabul etmek istemeyebilirsin. Buna en basit örnek bazen düşündüğümüz kişinin bizi aniden aramasıdır. Şaşırırız, aaaaaaa ben de seni düşünmüştüm deriz, hiç tesadüf değildir, iyi niyetle ve isteyerek düşününce düşünce enerjiniz gerekli yere ulaşır ve oranın enerjisiyle birleşir, uyarır, frekanslarınız titreşir ve o kişi sizi arar. Bu kadar basittir aslında.

10. Ne düşündüğüne ÇOK DİKKAT ET. Düşünce gücün bir enerjidir. Düşündüğün anda evrene yayılır. Bir süre sonra aynı şekilde veya farklı bir şekilde karşına çıkar. Yıllar önce düşündüğün ve çok odaklandığın bir konu yıllar sonra karşına çıkabilir. O yüzden seni gerekecek, korkutacak, üzecek şeyler düşünmek yerine her zaman bunların yerine pozitif şeyler düşün ve iste. Başkaları hakkında da ne düşündüğüne dikkat et. Yargılama ve olumsuz düşünme. Önce zor olabilir sonra çok zevkli olacaktır.

Yine düşünce gücünün etkisine kendimden bir örnek vermek istiyorum: Bu blog yazıma hiçbir neden olmadan Kasım ayında başladım. Özel bir amacım yoktu, sonrasında içine girdikçe çok hoşuma gitti ve keşke birgün bir dergide yazmaya başlasam diye aklımdan bir düşünce geçti, bazen bu düşünceler tekrarladı, köşemin olduğunu hayal ettim, insanlara yardımcı olmaya başladığımı hayal ettim vs. Geçen hafta yine hiç sebepsiz 1 aydır düşündüğüm eski ve çok sevdiğim bir müşterim beni aradı, şaşırdım çünkü daha o gün yine düşünmüşüm, 4 sene önce başladığı ve güzel bir yere getirdiği "evimizinherseyi" isimli web sitesinde hem konuk mimar olarak beni tanıtmayı hem de ilgilenirsem ev ile ilgili birçok şeyi yazabileceğim bir köşe vermeyi teklif etti…Şimdi bu nedensiz olmadı ki 🙂 İstedim, iyi niyetle istedim ve oldu. Haftaya köşeme yazmaya başlıyorum. Blog yazılarımın da eminim çok yardımı olacaktır. Bu sebeple düşüncenin gücü çok büyük ve ne istediğine dikkat et diyorum 🙂

11. Defterine yazdığın hayaline negatif bir soru veya şüphe ekleme. Mesela "evet bunu istiyorum ama şu anda bununla alakalı hiçbir şansım,ortamım,tanıdığım kişi yok" dedin mi ve bunu gerçekten hissettin mi bu isteğin kendin tarafından zaten iptal edilmiş olur. Şöyle de, "bunu gerçekten istiyorum ve elbette bir yolunu bulup gerçekleşecektir" buna kesin inan. İnanıp bırakırsan göreceksin ki olacaktır ve sen bile hayretler içinde kalacaksın.

Buna kendimden bir örnek vermek istiyorum. Bu sene başında yazmaya başladığım deftere aynen şu cümleyi yazdım: "mini seminerlere, beyin fırtınası faaliyetlerine davet ediliyorum" ve "davet ediliyorum" cümlesinin altını çizdim. Şu dönemlerde quantum enerjiler, sivil toplum kuruluşları ve pozitif değişim konuları ile çok ilgileniyorum ve çok güzel tecrübeler edindim, süper sonuçlara ulaştım. Bunları ben yapabiliyorsam neden başkaları ile paylaşmayayım, onlara da hayatlarını değiştirmelerine yardımcı olmayayım, keşke bunları paylaşacağım alanlarım olsa dedim, zaten blogumu yazmaya başlamamın bir diğer sebebi de budur. Cümlemi yazarken "ya çok alemim, iyice uçtum, hadi bakalım hayırlısı" dedim 🙂 Aradan bir zaman geçti, yakın bir dostum beni aradı dedi ki seni birisi ile tanıştıracağım, çok şeker bir insandır gel sabah kahvesine gidelim. İyi gidelim dedim, gittik, önemli makamdaki bir kişi, hiç tahmin etmediğim kadar renkli bir kişilik, samimi, sıcakkanlı, başladık konuşmaya, oradan Bir Dilek Tut derneği ile ilgili konu açıldı, birlikte proje yapalım dedik filan, kapı çaldı bir misafiri geldi, Arzu hanımla "Ortak İdealler" derneğinde birlikte seminerlere katıldık, çok güzel çalışmalar yaptık, çok iyi işadamları ile tanıştık diyerek beni tanıştırdı. Nedir Ortak İdealler dedim anlattılar. Bana anlatılan benim yeralmak istediğim kurum tarifinin ta kendisi idi 🙂 Kulaklarıma inanamadım. Ben de katılabilir miyim nasıl olur derken sizi öneririz dediler. Aradan bir zaman geçti, beyefendi bizim derneğimize geldi ilk proje çalışmamız için, bizim ekipten olan bayanlardan birisi de meğer bu faaliyete katılmış. Başladılar konuşmaya büyük heyecanla. Etti mi 2 ortak kişi? Evren önüme sunuyor, şimdi nasıl olacak peki bu iş derken aradan 1 hafta geçti uzuuuuuuuun bir mail geldi "Ortak İdealler" derneğinden. "Sizi duyduk, çalışmalarınız anlatıldı, bize katılmanızı arzu ediyoruz" şeklinde. Bilgisayarımın önünde kalakaldım. Olamaz dedim. Çok istediğim birşey kısacık bir sürede hiç beklemediğim bir şekilde ve en güzel hali ile gerçekleşti. Şaka gibi. Ortada hiçbir şey yoktu, kişiler yoktu, kurum yoktu ve 1 ayda hepsi oluverdi Neden, çünkü çok istedim ve akışına bıraktım. Sürprizlere açık olun ve karşınıza çıkacak fırsatları fazla sorgulamadan ve üşenmeden değerlendirin. O gün ben kahve davetine gitmeseydim, ayy utanırım aman şimdi ne konuşacağım deseydim bunlar olmayacaktı. Ama dur bakalım bir gideyim dedim ve neler oldu 🙂

12. Mucizeler vardır, yeterki sen görmeyi bil ve değerlendir. Herkese şans tanı.

13. İstediklerini sadece yazıp elde edemezsin, istediğin hedef doğrultusunda davranışlarını değiştir, pozitif davran ve hedefin doğrultusunda mutlaka çalış. Bu çalışmalar sırasında mutlaka yeni kapılar açılacak ve teker teker hedefine ulaşmak üzere yollar oluşacaktır. Hatta bir dönem gelecek herşey çok hızlanmaya başlayacaktır. Defterine ardı ardına çentikler atacağın dönemi göreceksin, yeter ki istikrarlı ol ve inanarak yap.

14. Hedefine ulaşmana yardımcı olacak kapılar açılmaya başlayınca bunları mutlaka değerlendir, düşün, başına gelen herşeyi fark et, sorgula ve rahat ol. Olumsuz şeyler bile gelse sana hedefine ulaşmanda bir mesaj içermekte olduğundan mutlaka değerlendir. Buna bir ders ve mesaj olarak bakarsan ve egonu devreye sokmazsan yani alınıp bozulmazsan inanılmaz şeyler göreceksin 🙂 başına gelene teşekkür edip gülüp geçeceksin.

15. Sabah yataktan kalkarken kendine olumlama yap ki günün güzel geçsin, bunlar çok etkili ve kesin sonuçlu olumlamalardır, hergün yaparsan sonuçlarına kendin şaşacaksın:

"Bugün çok güzel bir gün, mutluyum, huzurluyum. HERŞEY AKIŞINDA ve HERŞEY OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ (bu cümleyi gün içersinde sıkça tekrarlarsanız ne kadar rahatlık verdiğini ve keyifle dolduğunuzu göreceksiniz). Dengeliyim, güzel bir gün geçiriyorum, güzel şeyler yaşıyorum, güzel sürprizlere şahit oluyorum, evrenin tüm güzel enerjileri benimle. Bu güzel günün kendimin ve herkesin hayrına güzelliklerle dolu geçmesini diliyorum." Sadece kendine odaklanma, çevreni de kat, herkes pozitif olsun, olsun ki enerjinin gücü artsın 🙂 Birlikten kuvvet doğar.

Bu anlattıklarımı birkaç arkadaşımla paylaştım, konuyla ilgilendikleri ve meraklı oldukları için uyguladılar ve sonrasında da teşekkür edip onlar da çevrelerine anlattılar. Bazı arkadaşlarım da "ya önce yapıyordum, herşey iyi gidiyordu ama bazı günler kendimi kötü hissediyorum veya depresif oluyorum,ben bunu başaramıyor muyum acaba" diye soranlar oldu. Hiçbir ilgisi yok. Hepimiz insanız ve evet kötü günlerimiz de olacaktır. Ama eğer "farkında" yaşayarak geçirdiğimiz kötü bir günümüz olursa olayları çok daha az içselleştirip daha hafif darbeler veya daha az etkilenmelerle geçiştirebiliriz. Mesela o gün keyifsiz kalkarsınız, hava kapalıdır, etkilenirsiniz sebepsiz bir iç sıkıntınız olur, keyifsizsinizdir. Kendinizle konuşun: bugün iyi kalkmadım ama bu geçici bir durum, gün içersinde keyfim yerine gelecek, herşey olması gerektiği gibi, şu anda keyfim yok ama iyiyim ve daha da iyi olacağım, mutluluk hormonlarım bugün benle oyun oynuyorlar, hormonlarımın etkisinde kaldım ama biraz sonra Serotoninleri meydanlara salacak tehlikeler arz edeceğim, Sero nerdesin Sero gibi komik konuşmalar yapabilirsiniz. Deli miyim neyim bunları kendi kendime konuşuyorum demeniz de olası ama güleceksiniz ve ilk hormonu salgılayacaksınız. Amaç ta bu zaten 😉

Bu "evrene sipariş" sürecinde bana rehber olan ve hala çantamda taşıdığım, arada dönüp okuduğum 2 kitabı kesin etkili olarak tavsiye ederim:

Yaratıcı İmgeleme- Shakti Gawain

Rezonans Kanunu- Pierre Franckh

HERŞEY AKIŞINDA VE HERŞEY OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ…

İnanın veya inanmayın ama "her durum için Tanrı’nın mutlaka bir planı vardır"

 

 

 

 

 

 

Bu yazı Kişisel Gelişim-Self evolution içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Hayallerine ulaşmak

  1. Müge dedi ki:

    Hergün deftere olmasını istediğim şeyleri yazıyordum en çokta sağlıklı olduğumu yazıyordum fakat son üç gündür sağlığım hiç olmadığı kadar bozuldu moralim bozuldu kendimi sorguladım yanlış birşeymi yapıyorum diye kızıma söyledim oda bu yazıyı bulmuş yolladı okudum evet neden olduğunu buldum artık sigarayı bırakmam gerektiği içindi ama ne kötü ki bronşit oldum ve sigara içtim bana zarar verdiğini bildiğim halde neden yaptığıma kızdım üstelikte yoga antrenörüyüm insanlara fayda sağlarken kendimi hiçe sayıyorum bu nedemek bana yardımcı olurmusunuz.Sevgiler🙏

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.