İstanbul Sinfonietta

Dün akşam Taner abimin daveti ile CRR konser salonunda gerçekleşen İstanbul Sinfonietta Yüreklendirme Konserine gittim. Konserin amacı "başka mesleklerde başarı kazanmış olmakla birlikte, Türkiye’de evrensel müzikle ciddi şekilde ilgilenmiş kişileri cesaretlendirmek maksadıyla konserler tertiplenmesi" idi.  Borusan Filarmoni Orkestrası ve şef Gürer Aykal yönetiminde gerçekten müthiş keyifli bir konser izledim. Konser Devlet Bakanı ve Başmüzakereci sayın Egemen Bağış ile eşi himayesinde gerçekleştiği için devlet bakanları, eski ve yeni büyükelçiler, konsoloslar, banka genel müdürleri ile basın camiası ve sosyetemizden birçok ünlü simanın katılımı ile birkaç davetlinin yerinin boş kalması haricinde tamamen dolu idi.

Önce Kemal İnan (Sabancı üniversitesi kurucu dekanı) ile Aida Boydağ (Borusan Filarmoni ve CRR senfoni orkestrası üyesi) ikilisinden Mozart ve Bach dinledik. Kemal hocamız son derece şık ve tam profesyonel bir kemancı gibi çok keyifli bir dinleti sundu. Tamamiyle farklı meslekten gelmiş ve güzel başarılara imza atmış bir kişinin bu yönünü seyrtmek çok keyif ve ilham verici idi.

Konserin 2. bölümünde sahneye Murat Sungar (eski Avrupa birliği genel sekreteri), Burak Gürsel (eski Tiflis Büyükelçisi ve Tayvan Türkiye temsilcisi), Sedat Ergin (Hürriyet köşe yazarı)  ve Durul Gence (kendisini Sweaters topluluğundan herkes tanır) çıktılar. Bu bölümde grup ve Borusan Filarmoni Murat Sungar’ın birkaç senedir üzerinde çalıştığı "Pop Sinfonietta" senfonisini seslendirdiler. Profesyonel anlamda müzikle ilgilenmemiş ama müziksiz 1 gün bile geçirmeyen ve belli bir müzik kültürü ve birikimi olan  birisi olarak senfoniye tek kelime ile bayıldım. Bu kadar güzel olacağını hiç beklemiyordum. Hani müziğin esas mesleği olmaması gibi bir sebep yüzünden senfoninin iyi olacağını tahmin ettim ama bayılacağımı hiç düşünmemiştim. Murat beyi hakikaten tebrik etmek ama esasen yakinen takip etmek gerek. Çokça da destek verip başka bir senfoni daha besteletmek lazım. Çok çok başarılı idi hakikaten. Ben bu konserin devamının geleceğini düşünüyorum. Hatta bakanlığın bu konserlerin devamını desteklemeleri ve Türkiye turnesine çıkması gerektiğini dahi düşünüyorum. Murat bey de acilen bu senfoninin albümünü çıkarması gerekli!

Konserin genel havası da çok samimi idi. Salonun büyük kısmı amatör müzisyenlerin tanıdıkları ile dolu idi. Bir tezahürat, bir alkış, bir beğeni, çok samimi ve neşeli bir hava hakimdi. Müzisyenlerimiz son derece heyecanlı idi, kimisi önce biraz tutuktu, kimisi ter döktü, Murat hoca olaya çok hakimdi. Sanırım oldukça heyecanlanmış ama bir o kadar da gururlanmıştı.

Konser bitiminde şef Gürer Aykal hoş bir konuşma yaptı. İlgisi olan herkesin müzikle ilgilenmesi ve sahnelerine çıkması üzere davet etti.

Çok güzel bir fikir, son derece hoş bir organizasyon. Devamını merakla bekliyorum.

 

 

 

 

Bu yazı Müzik-Music içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s