Günlük seçimler üzerine

 
Her gün bir seçimle başlar. Sabah asık suratla öfleyerek veya normal bir modda güne başlamak ilk seçimdir. İlk aklımıza gelen düşünceleri seçmek bizim elimizde.
Güne devam ederiz, kahvaltı, hazırlanma, giyinme, işe gitmek üzere yola çıkma, o sırada aklımızdan geçen herşeyi kontrol etme seçimi yine bize aittir.
Başımıza bir süre önce keyfimizi kaçıran birşey gelmiştir belki, onu düşünüp deşmek, sinirimizi bozmak veya gerilemek te bir seçimdir, konuyu sonra düşünürüm deyip yeni bir güne başlamak ve olumlu beklentilere güzel hayallere kapılmak ta bir diğer seçimdir. Bizi sinirli görmekten zevk alan ve ortami hazırlayan kişilere bunu vermek te bir seçimdir, hiçbir şeyden etkilenmeyip olumlu davranışlarda bulunmak, çevrenize keyif vermek, herşeye rağmen mutlu olmayı becermek te bir seçimdir.
Yansıttığımız her hareket bize aynı şekilde dönecektir. Sinirli ve gergin yaklaşımlarınızda insanlar sizden uzaklaşacak, işleriniz aksayacak veya işinizi istediğiniz şekilde sonuçlandıramayacaksınız. Veya işinizi başkalarını da gererek halledecek onların da gerginliklerini başkalarına aktarmalarına aracı olacaksınız. O gün sevimsiz bir tip olacaksınız. Veya varsa kendi sıkıntınızı bir yana koyarak mesela çalışma arkadaşlarınızla empati kurup onların durumuna destek olmayı seçecek ve 2 espri bir gülümse bir pozitif sırt sıvazlama ile başkalarının dünyasını olumlu etkileyecek ve bunun yayılmasına aracı olacaksınız.
Seçimler hep bizde aslında ama bizlere kolay gelen başkalarının canımızı sıkmasına izin vermek veya herşeyi içselleştirmek oluyor nedense.
Sağlık ve kişisel kayıplar dışında iş ve özel yaşamlarımızda başkalarının bizi üzmesine izin vermek aslında sadece bizim sorunumuzdur, kendi tercihimizidir. Bana şunu yaptı, bana bunu dedi vay canına nasıl dedi gibi lafları çok duyarız, çok söyleriz. Halbuki etkilenmeyi biz seçeriz. O kişi bizi rahatsız eden birşey yapmışsa dönüp gidebilir, başımıza gelmemiş gibi de davranabiliriz. Olayları büyütmemize gerek yoktur ama trajedi yaratmak pek bi hoşumuza gider. Aslında zaman ve enerji kaybıdır. Esasen etkinin altında egomuzun kendimizce zarar görmesi yatar.
İnsan egosu sürekli beslenmek ister ama herkes birbirinin egosunu beslemek ve desteklemek zorunda değil aslında. Hepimiz kendimizden sorumluyuz.
Biz mümkün olduğunca olumlu düşünmeye gayret eder, olumlu ve yapıcı davranışlar sergiler, olumlu konuşursak eninde sonunda karşımızdakileri de etkileriz. Açıkça veya dolaylı olarak biraz düşünmeye biraz da kendilerine çeki düzen vermelerine sebep oluruz.
Bizi üzen veya sıkan konularda bana kalırsa en kısa sürede başkalarına odaklanmak, keyif vermek amacımız haline gelirse en kısa sürede de herşey bambaşka bir görünüm alacaktır.
Aklımıza olumsuz gelen her fikirde “biiiiiiiiip” deyip hemen iptal iptal değiştiriyorum deyip keyifli şeyler düşünmee ve yapmaya odaklanırsak görürüz ki aslında hiçbir şey göründüğü kadar kötü değildir.
Seçimi pozitiften yana yapmak daima keyfi ve yüksek enerjiyi beraberinde getirecektir.
Albert Camus’un da dediği gibi “hayatımız yaptığımız seçimlerden ibarettir”
 
 
You’ve got a lot of choices.  If getting out of bed in the morning is a chore and you’re not smiling on a regular basis, try another choice.  ~Steven D. Woodhull
Life is the sum of all your choices.  ~Albert Camus
 
The doors we open and close each day decide the lives we live.  ~Flora Whittemore
 
Be miserable. Or motivate yourself. Whatever has to be done, it’s always your choice. Wayne Dyer

Every choice you make has an end result. Zig Ziglar

Bu yazı Kişisel Gelişim-Self evolution içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Günlük seçimler üzerine

  1. asli dedi ki:

    Cok dogru Kikacim! harika yazmissin ellerine saglik gercekten 😉

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.