Sanat Turlarım

10 gündür yazılarıma yoğun bir tempo yüzünden ara verince konular birbirine girdi. Bugün biraz ondan biraz bundan yazılacak.
Öncelikle sanatsal konulara girelim bakalım.
Dün çok başarılı bulduğum bir grup ile tanışma ikanı buldum. “Lebriz.com”…Bünyelerinde yaklaşık 480 ressam,heykeltraş,cam,fotoğraf,çini  sanatçısı barındıran, lebriz.com adı altında birçok sanat galerisini tek çatı altında toplamış bir grup. Sanatçıların eserlerini görmek, güncel ve geçmiş müzayedeleri, sergileri bir arada takip edebilmek ve alım sırasında birçok galeri ve sanatçı ile bağlantıya geçmek yerine tek bir noktadan ihtiyaçları karşılamak adına hakikaten çok güzel bir site kurmuşlar.  Tamamiyle tesadüfi olarak benimle ihtiyacım olduğu bir sırada bağlantıya geçmeleri çok isabetli oldu. Türk kahvelerimiz eşliğinde çok tatlı ve ilgili bir sohbetimiz oldu. İşini seven ve kişileri takip eden insanları çok severim. Nilgün hanım yılların birikimini burada toplamış, gerek sanatçılara gerekse biz müşterilere son derece yardımcı olabilecek bir kişi. Özellikle projeleri için sanat eseri isteyen mimarlar için çok güzel bir çözüm, umuyorum ki bundan sonra birlikte çalışmaya başlayacağız. Katalogları incelerken ne kadar güzel eserlere sahip sanatçılar bulunduğunu ama basından sadece birkaçına vakıf olduğumu gördüm, bu sayede Türk sanatı hakkında çok daha geniş bilgilere sahip olma imkanı yakalayacağım.
Web sitesi çok zengin, ilham alınacak binlerce eser mevcut, engin bir bilgi bankası:
 
Akşam da tesadüfen Bebek’teki Evin Sanat Galerisinde 83 doğumlu bence çok başarılı olan ve daha da gelişecek olduğunu tahmin ettiğim ressam Setenay Alpsoy’un açılış sergisine gittim. Setenay’ın çok başarılı bina kompozisyonları mevcut. Çok beğendiğim 3 resmini kendisi ile birlikte fotoğraflayayım istedim.
 
 Setenay Alpsoy
 
 Setenay Alpsoy
 
 Setenay Alpsoy çalışması
 
Evin hanım ve dostları ile birlikte şen şakrak şaraplarımızı içip resimleri değerlendirirken üst katta Neş’e Erdok hanımı gördüm, nasıl çalışmaları var diye konuşurken Evin hanım 2008 kataloğunu gösterdi, hakikaten muhteşem etkileri olan, çok derin ve vurucu çalışmalar gördüm. Bilmiyordum ama Neş’e hanım şu dönemlerde en çok rağbet gören sanatçıların başında gelmekteymiş. Hiç şaşırmadım, kendime ait bir koleksiyonum olsa idi Neş’e hanımın eserlerine mutlaka sahip olmak isterdim. Egon Schiele’yi çok seven birisi olarak ondan esinlenmeler gördüm, çok hoşuma gitti. Aşağıda Evin Sanat Galerisi’nin web sitesinden almış olduğum Neş’e Erdok çalışmaları görülmektedir.
 
 Neş’e Erdok
 
 Neş’e Erdok
 
 Neş’e Erdok
 
 
Bu arada yine Evin’in sanatçıları arasında olan Temür Köran ile sohbet ettik, Temür şu sıra Beykoz Konaklarında resim dersi de veriyor. Temür şimdi senle bi mini röportaj yapacağım, hakkaten merak ettiğim soruları soracağım, gel bakalım bi şöyle deyip kendisini soru yağmuruna tuttum, arkadaşım olduğu için tabii rahatlıkla sordum da yoksa hayatta soramazdım tabii. Disiplini nasıl sağlıyorsun, nerden ilham alıyorsun, nasıl çalışıyorsun, kaçta yatıp kalkıyorsun, bak tablo bakıyorum azcık ilgi alaka yap, pazarla kendini derken gırgır şamata bi sohbet yaptık ama Temür gayet ciddi sorularımı cevapladı. Dedim ki sefere hazırlıklı gelicem, not alacağım anlattıklarını bak karışmam.
 
 
 Temür Köran
 
 Temür Köran
 
Evin hanım sağolsun bünyesindeki değerli sanatçıların kataloglarından oluşan koca bir set ile beni keyifle eve gönderdi, bu akşam mest vaziyette hepsini inceleyeceğim.
 
Evin Sanat Galerisi
 
 
 
 
 
 
Bu yazı Kuruluşlar - Foundations, Sanat-Art içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s