Marla Olmstead

Pazartesi günü dışarı çıkmaya hazırlanırken bir yanda her zamanki gibi açık olan televizyonda ilgimi çeken bir belgesel başladı. 4 yaşında ressam bir kız anlatılıyordu. Çıkmam gerekmesine rağmen oturdum büyük bir ilgi ile bu kızın kısacık hayatını ve yaşına göre inanılmaz resimlerini büyük bir hayret ve inanamamazlık ile izledim. Şaka mıdır bu? Film midir? Belgesel mi? Nasıl yani? Bu nasıl bir çocuk diyerek resimlerine hayran kaldım.
Marla 2 yaşına girerken babası ile birlikte resim yapmaya başlamış ve çok kısa bir sürede New Yrok Times gazetesinin ilk kişisel sergisini aktarması ile tüm dünyanın ilgisini çeken minik bir ressam haline gelmiş. Resimleri için sıra bekleyen müşterilere daha şimdiden sahip.
Belgeselde Marla’nın bir sergisi öncesi galeriden yapılan çekimde galeri sahibi resimleri asıp son kontrollerini yaparken Hummer arabaları ile ilk müşteriler sergi öncesi geliyor ve 11.000 USD değerinde bir tabloyu torunları için satın alıp ayrılıyorlar. Tabloları 10.000 ile 30.000 UD arasında değişiyor. Daha sonra sergi açılş davetinden görüntüler veriliyor, davet tıklım tıklım insan dolu, küçücük Marla o delirmiş kitle içersinde ne olduğundan habersiz oyunlar oynuyor, ortalıkta koşturuyor, o kadar garip ve enteresan bir görüntü ki…Marla’yı görünce o resimlerin ona ait olduğuna inanamıyor insan…
 
 
 
              
 
 
 
Marla 2000 senesinde New York’ta dünyaya geliyor. 2002 senesinde evde serbest resim çalışmaları yapan babası Marla’nın kendisini rahatsız etmemesi için resme yönlendirerek eline ilk fırçasını veriyor. Babası kendi resimlerini küçük bir kahve dükkanında satıyor ve burada Marla’nın bir resmini de sergiliyor, resim satılıyor ve bu sırada oraya gelen bir galeri sahibinin ilgisini çekiyor, galerici hemen ufak bir sergi düzenliyor ve gerisi geliyor…
Sanat eleştirmenlerinin dikkatini çeken konu bu yaştaki bir çocuğun resimlerinin katmanlardan oluşması ve tüm resim tuvalini tamamiyle doldurması. Normal koşullarda bu yaştaki çocuklar genelde tuvalin ortasına bir resim yapıp çevresini boş bırakmaktalarmış.
2005 senesinde insanlar resimlerin kendisine ait olduğuna dair şüpheye düşüyorlar ve bir TV kanalı babasının izni ile 1 ay için evlerine gizli kamera yerleştirerek Marla’nın çalışmasını kaydediyor, böylece resimlerin bu küçük kıza ait olduğu kanıtlanıyor.
Ailesi Marla’nın satışlarından elde edilen gelirleri kızın okul hayatı için açtıkları banka hesabına yatımaktalar.
Bu küçük dahi kız daha şimdiden geleceğini kurdu ve soyut çalışmalar yapan sanatçı sınıfına girmeye hak kazandı…
 
Marla’nın web sitesi:
 
 
 
Bu yazı Biyografi- Biographies, Sanat-Tiyatro / Art-Theatre içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.