SOMALY MAM – YITIK MASUMIYET

Ilk olarak 2009 senesinde "Yitik Masumiyet" isimli kitabını okuduğum zaman kendisi hakkında bilgi sahibi olma imkanı buldugum son derece saygın bir kişilik olduğunu düşündüğüm "Somali Mam" sayesinde daha önce vehamet durumunu tam anlamıyla idrak etmemiş olduğum "insan ticaretinin" boyutlarını ve insanoğlunun cinsel ihtiyaçlarını karşılamak üzere düşebileceği korkunç durumları derin bir üzüntü ile gördüm…
 
Aşağıdaki 4 madde Somali Mam Vakfı web sayfasından alıntıdır:
  1. Her yıl 1 milyondan fazla çocuk sex ticaretine sokulmaktadır. Çocukların bu işe başlatılma yaşı "5" e kadar düşmüştür…
  2. Çoğunun çok düşük gelirli aileleri tarafından bu dünyaya atıldığı çocuklar tecavüze, işkenceye,açlığa,zorunlu kürtajlara maruz kalmaktadır.
  3. Sex ticaretinden yapılan kar oranının yılda 7 ile 12 milyar Dolar arasında olduğu tahmin edilmektedir.
  4. Insan ticareti dünyanın ikinci en büyük organize suçudur.
Çocukların birçoğu AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmaktadır. Hastalıklardan korunma yolları olarak gösterilen "prezervatif kullanma" konusu bir yana, AIDS hastalığına yakalanmış Uzakdoğulu erkeklerin küçük genç kızlar ile birlikte oldukları taktirde hastalıktan kurtulacakları "yaygın inancı" sebebi ile çocuklar ölüme atılmaktadır.
 
Somali Mam küçük yaşta kendi aile bireyleri tarafından sex kölesi olarak satılmış ve yıllarca bu işi yapmak zorunda kalmıştır…Yaşadığı once zorluklara ve bedenini satmak zorunda kalmasına rağmen yılmamış, maruz kaldığı fiziksel işkencelere rağmen akıl sağlığını kaybetmemiş ve büyük bir azimle bu dünyadan kendisini kurtararak bu durumda kalan ailesiz,savunmasız küçük çocuklara yardım etmek üzere önce kendi tek odalı evinde bugünse dünyanın dört bir yanına yayılmış vakıflarında milyar dolarlar ile ölçülen dünyanın 2.büyük suc organizasyonuna karşı önce tek başına sonra da milyonlarca destekçisi ile birlikte büyük bir savaş vermeye başlamıştır. Bu savas sırasında gözdağı vermek isteyen suç örgütleri kendisinin kızını kaçırmış ve sex kölesi olarak satmıştır. Kendisi ile yapılan bir röportajda "Kızınız kaçırıldığı zaman neler hissettiniz" diye sorulduğunda bu işten vazgeçmeyi düşündüğünü ve kızı kurtarılınca kızına "bu işi bırakmamı ister misin" diye sorduğunu ama kızının "sana ihtiyacı olan çocuklar var,onları kurtar" diye cevap verdiğini söylemiştir. Bu mücadeleye artan bir destek ile devam etmektedir.
 
Somali Mam bugün tüm dünya liderleri,ileri gelenleri tarafından tanınmakta ve yaptığı çalışmalar ile ödüller kazanmaktadır.
2007 senesinde şu anda yaşamakta olduğu ülkesi Kamboçya’da Somali Mam Vakfını kurmuştur (www.somaly.org)
Vakıf, kurtarılan çocukları-gençleri önce fiziksel ve ruhsal olarak tedavi etmekte, tedavi sonrası eğitim vermekte,eğitimden sonra sosyal hayata kazandırmak üzere mesleki eğitim vermektedir. Kurtarılan bu insanların büyük bir bölümü de Somali Mam vakfına yardım etmek üzere faaliyetlerde bulunmaktadır.
 
Bu değerli insanın hayat hikayesini okurken ne kadar şanslı olduğumuzu, ne kadar rahat bir hayat yaşadığımızı ve aslında ne kadar gereksiz konuları kendimize dert edebildiğimizi göreceğiz. Azmin koca dağları devirebildiğini, insanın yeter ki gerçekten birşeyi gönülden istediği zaman onu gerçekleştirmek üzere birçok kapının açıldığını görüyoruz. Dünyanın sonunun geldiğini düşündüğümüz zamanlarda sabrettiğimiz zaman ve yılmadığımız zaman gerçekten de mucizelerin olabildiğini görüyoruz.
Bir sex işçisi iken bugün dünya liderlerinin elini sıkmak üzere sıraya girdiği, çalışmaları için başarı plaketleri verdiği bu güzel insana saygılarımı sunuyorum.
 
Konu ile daha detaylı bilgi almak isteyen veya faal olmak isteyen kişilerin başvuracağı öncelikli adres:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bu yazı Kitaplar-Books içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.